Вітаміноманія і здоровий спосіб життя

Більшу частину вітамінів організм не здатний синтезувати сам. Ці вітаміни мають бути невід’ємною частиною харчового раціону людини. Джерелами вітамінів для людини є харчові продукти рослинного і тваринного походження.

Нашому організму необхідно 13 вітамінів. В основному це органічні речовини, які ми можемо отримати з їжі: чотири жиророзчинних вітаміну – А (ретинол), D (холекальциферол), E (токоферол) та K (філохінон). Решта дев’ять вітамінів водорозчинні: С (аскорбінова кислота) і вісім вітамінів, об’єднаних в групу В, – В1 (тіамін), В2 (рибофлавін), В3 (ніацин), В5 (пантотенова кислота), В6 (піридоксин), В7 (біотин) , В9 (фолат, або фолієва кислота) та В12 (кобаламін).

Самостійно організм виробляє тільки чотири вітаміну: вітамін D виникає в шкірі під впливом УФ-променів, вітамін А синтезується з каротиноїдів, а вітаміни K та B3 виробляються бактеріальною мікрофлорою кишечнику.

Журналіст, випускник Єльського університету і школи журналістики в Берклі, Кетрін Прайс в книзі «Вітаманія» пише, що вітаміни служать каталізатором важливих хімічних реакцій і підтримують вітальні функції організму. Вони допомагають ферментативним процесам, які, в свою чергу, регулюють гормональні процеси, отримати енергію з поживних речовин: білків, жирів і вуглеводів.

Особливо брак вітамінів відчувають люди, які перебувають на гіпокалорійному харчуванні або активно займаються спортом (три рази в тиждень по годині). Їм приймати вітаміни потрібно в 100% випадків. Вітамінів групи В і вітаміну С не вистачає у любителів кави (більше трьох чашок в день), а у тих, що палять, крім того, є нестача вітаміну А. Навіть збалансоване харчування не завжди може повністю забезпечити організм всіма мікронутрієнтами. Вміст вітамінів в продуктах помітно знижується при їх тривалому зберіганні і кулінарній обробці.

Авітаміноз і гіповітаміноз можуть виникати не тільки в разі відсутності вітамінів в їжі, але і при порушенні їх всмоктування при захворюваннях шлунково-кишкового тракту. Стан гіповітамінозу може виникнути і при звичайному надходженні вітамінів з їжею, але збільшеному їх споживанні (під час вагітності, інтенсивного росту), а також в разі пригнічення антибіотиками мікрофлори кишечника.

Експерти визнають, що здорове харчування все ж не може повністю замінити синтетичні вітаміни. Як приклад можна привести фолієву кислоту, яку прописують жінкам під час вагітності. На 19-22-й день формується нервова трубка плода, первинна форма розвитку нервової системи. Щоб уникнути патологій, лікар призначає жінці фолієву кислоту. У період менопаузи жінкам прописують прийом кальцію і вітаміну D, щоб зміцнювати кістки.

Отже, які ж вітаміни необхідні приймати жінці незалежно від віку:

  • токоферол (Е) – необхідний для дозрівання яйцеклітини і процесу овуляції, при його дефіциті виникають проблеми з настанням вагітності;
  • ретинол (А) – захищати клітини від ушкодження, запобігає передчасному старінню, поліпшує стан шкіри, волосся і зір;
  • аскорбінова кислота (С) – крім впливу на стану клітин і стінки судин, підтримує імунітет, дуже потрібен при другій фазі циклу і під час менструації;
  • кальциферол (D) – представлений холекальциферолом, який синтезується в шкірі, і ергокальциферолом, що надходить з їжею, в першу чергу-профілактика остеопроз;
  • фолієва кислота (В9) – є необхідною в другій половині менструального циклу, якщо відбулося зачаття, протягом перших 12 тижнів вагітності.

 

 

 

Залишити відповідь