Історична довідка.
Біотин був відкритий в 1901 році вченим Уільдерсом, який встановив речовину для росту дріжджів і назвав його «біосом», що з грец. означає «життя».
Подальші дослідження біотину продовжив біолог Бетеман в 1916 році. Він годував лабораторних щурів сирим яєчним білком як основним джерелом протеїнів, і в підсумку зауважив, що у тварин випадала шерсть, з’являлися ураження шкіри і порушення м’язових функцій. Потім він замінив свіжий білок на варений, що дозволило уникнути появи перерахованих вище симптомів.
Справа в тому, що сире яйце містить специфічний білок – авідин, який зв’язує біотин і перешкоджає його всмоктування кишечником. Якщо ж харчуватись не сирими, а вареними яйцями, то нестачі в біотині не спостерігається, оскільки в результаті теплової денатурації авідин втрачає здатність зв’язувати біотин.
Яку функцію в організмі виконує біотин?
Біотин необхідний для роботи 9 ферментативних систем.
Він бере участь в обміні вуглеводів, білків, жирів, а також має високу активність. За допомогою біотину організм отримує енергію з білків, жирів і вуглеводів. Біотин потрібен для нормальної роботи шлунка і кишечника, він чинить ліпотропну дію (здатний зменшувати накопичення жиру в печінці), а також є фактором зросту.
У біотині знаходиться сірка, важлива для здоров’я шкіри, нігтів і волосся – тому його прозвали «вітаміном краси». Це вітамін для шкіри і волосся, він запобігає облисінню і посивінню.
За останніми даними, біотин відіграє важливу роль у вуглеводному обміні, взаємодіючи з гормоном підшлункової залози інсуліном. Крім того, біотин бере участь у виробництві так званої глюкокінази, речовини, яка «запускає» обмін глюкози. Глюкокіназа виробляється в печінці, там же, де зберігається біотин. Це особливо важливо для діабетиків, у яких вміст глюкокінази в печінці знижений.
У біотину є ще й інші завдання. Наприклад, він допомагає засвоювати білок, а в обміні речовин є важливим союзником інших вітамінів групи B, таких як фолієва і пантотенова кислоти і вітамін B12.
«Вороги» біотину
Добова потреба в біотині складає 30-100 мкг для дорослих і від 10 до 50 мкг для дітей. Достатня для організму кількість біотину надходить з їжею. Крім цього він частково синтезується мікрофлорою кишечника.
У той же час існують так звані вороги біотину, які перешкоджають його синтезу і нормальному засвоєнню в організмі. Зокрема, сирий яєчний білок про який ми говорили вище, містить глікопротеїд авідин, що є антагоністом біотину і має здатність утворювати з ним в організмі біологічно неактивний комплекс. Відповідно при надлишку авідина може розвинутись біотинова недостатність.
Несумісні з біотином і продукти, які містять сірчисті сполуки в якості консервантів. Справа в тому, що сірчистий ангідрид, що утворюється при нагріванні таких продуктів, а також при контакті їх з повітрям, руйнує біотин.
Крім цього, засвоєнню біотину перешкоджають антибіотики, які порушують баланс кишкової мікрофлори, нераціональне харчування (виснаження дієтами), порушення травлення, зловживання алкоголем.
Дефіцит біотину: тривожні ознаки
Основні ознаки недостатності біотину в організмі можна помітити неозброєним оком. Оскільки даний вітамін контролює обмін жирів, він впливає на функцію сальних залоз, тому при його дефіциті шкіра стає сухою, набуває нездоровий відтінок і починає лущитися. Розвивається дерматит на руках, ногах, щоках. Одночасно з цим знижується тургор шкіри і утворюються ранні зморшки.
Волосся стає тьмяним і ламким, з’являється лупа. Більш ламкими також стають і нігті. Про те, що організму не вистачає біотину, можуть свідчити блідий гладкий язик, а також відчуття «піску» в очах, слабка ерекція і передчасна еякуляція у чоловіків. Також дефіцит біотину може супроводжуватися сонливістю, м’язовою слабкістю, депресією, погіршенням пам’яті, втратою апетиту, гіперглікемією і анемією.
Продукти, що містять Вітамін Н
У малих кількостях біотин міститься в переважній більшості продуктів харчування. При цьому найбільш багаті біотином печінка і нирки великих тварин, дріжджі, бобові (соя, арахіс), кольорова капуста, горіхи, варені яйця, шпинат, буряк.
Біотин міститься також в печерицях і білих грибах, листках суниці і чорниці, фруктах.
Слід пам’ятати, що біотин легко окислюється під дією кисню, а процеси його засвоєння порушуються внаслідок впливу жирів і масел при тривалому впливі повітря або високої температури. Тому корисно вживати в їжу сирі, або свіжоприготовані продукти, щоб зберегти цей цінний вітамін.
Якщо все-таки Ви відчуваєте брак вітаміну та/або спостерігаєте ознаки, описані вище, на допомогу прийдуть харчові добавки, що покривають добову потребу Вашого організму в біотині.